1. If 6.5 pounds of cherries cost $12, what is the
unit price?
A $1.85 per pound
B $0.54 per pound
C $0.85 per pound

Respuesta :

The answer is B. $0.54 per pound

Answer:

0.54

6.5/12 is 0.54

Step-by-step explanation:

plz give brainliest!