Theresa blended 30 lbs of orange pekoe tea worth $6.00 per pound with 70 lbs of green tea worth of $3.20 per pound. what is the cost per pound of the blend?​

Respuesta :

$4.04 is the answer.

30 x $6.00 = $180

70 x $3.20 = $224

$180 + $224 = $404

404/100 = $4.04