Respuesta :

Answer:

$0.10

Step-by-step explanation:

Given:

Total cost: $2.05

Number of ounces: 30 oz

What is the unit rate rounded to the nearest tenth of a cent?

We take

2.05 ÷ 30 ≈ $0.10 per ounce

So, the answer is $0.10 per ounce.