Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
A) $.30
B) $.35
C) $.45
D) $1.35

Respuesta :

Turn this problem into a fraction.
350/1,000 = 0.35

The answer is B - $.35
B). $.35

Unit cost = total cost / total no. of units
= $350 / 1000
= $.35